301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
22 Aralık 2016 - Perşembe 01:21 Bu yazı 1712 kez okundu
 
İNSAN HAKLARI “10 ARALIK 1948” HALEP KATLİAMI ve TÜRKMENLER!
İsmail ALTOK
 
 

aşayan, yaşatılan her insanın hayatının anlam ve önemi vardır. İnsan yaşamayan bir Dünyanın ne kadar boş ve ne kadar anlamsız olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Dünya kuruldu kurulalı, insanlar sürekli ve çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle didişmeler, ötekileştirmeler, kavgayla bir birlerini yok etmeye çalıştılar ve büyük savaşlar çıkardılar. Bu savaşlarda milyonlarca insan öldü, katledildi. Yüz binlercesi ise sakat ve mağdur. Kimsesiz, milyonlarca çocuk yetim. “Savaşlar  insanlığın  yüz karasıdır.”

Çağlar öncesi, insanlar arasında sanılan ya da varsayılan eşitlik yoktu. insanlar renklerine, din, dil, ırk ve cinslerine göre ayrıştırılırdılar.Kimi korku kimi coşkuluydu .Toplumların üst kesimindekiler  rahat, zevk-ü sefa içinde yaşıyor. Alt tabakadaki insanlar ise sefalet ve yoksulluk içinde yüzüyorlardı. Bunun ortası yoktu.

Bir eşya gibi “mal” gibi ondan ona satılırdılar ,İnsanlar. Bu çarkın adı kölelikti. Kölelerin hiçbir hak ve hürriyetleri yoktu. Efendisi, sahibi ne derse onu yapmak zorundaydı. Efendilerine karşı gelen köleler anında kırbaçlanır ya da ölümle cezalandırılırdı. insanlığa yakışmıyordu, bu davranışlar. Üstelik  zamanla artarak baskı ve zulüm dayanılmaz bir hale gelmiş/gelecekti….!

İnsanların özgür olması gerektiği ve bütün insanların eşit olduğu yolundaki düşünceler ve çalışmalar  1776 yılında Amerika ve Avrupa’da başlamıştı.
Daha sonra Fransız halkı bu düşünceyle, başlarındaki kötü yöneticilerine karşı direnerek 1789 yılında kanlı bir ihtilal yaptı. “Büyük Fransız ihtilali” ardından “insan Hakları Beyannamesi” yayımlandı. Bu hareketler 19. yy.’da daha da gelişerek devam etti. Uyuyan ya da uyutulmuş devler uyandı.

Savaş ve kölelikten kurtulmak isteyen insanlar, özgürlüğün tadını almış, durmak bilmiyorlardı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında “en büyük silah tüccarları” Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere’nin kendi aralarında vardıkları bir anlaşmayla; yaşama ve korunma arzusu yanı sıra, geniş hak ve özgürlükler verildi, Dünya insanlığına. Daha sonra tüm ulusların dayanağı “Birleşmiş Milletler Örgütü”, 10 Aralık 1948 tarihinde “insan Hakları Evrensel Bildirisi”ni bütün dünyaya duyurdu. Büyüdü ve taraflar imza altına aldılar.
Her yıl 10 Aralık’ta bu bildirinin ilan edilmesinin yıl dönümünü kutluyoruz.

İnsan Hakları Bildirisi, insanın değerini, onun hak ve özgürlüklerini tanıtan bir bildiridir.” İnsanlar hangi ırktan, hangi dil ve dinden olursa olsun kardeştirler. Birbirlerine karşı hak ve özgürlük yönünden eşittirler.” Şiarı gittikçe güç kazanmaya başladı. insanların ellerinden alınamayacak temel hak ve özgürlükleri vardır. işte bu bildiride bunlar açıklanıp, korunmaya çalışılmıştır.

Ama ne yazıkki, yeryüzünde hala milyonlarca insan hak ve özgürlüklerinden yoksun, aç ve sefil yaşamaktadır.
Bizlere düşen görev; ilerideki yıllarda yapacağımız çalışmalarla böyle insanlara yardımcı olup, hak ve özgürlüklerinin tanınmasını sağlamaktır.
“Halep’in çığlıklarına kulaklarımızı tıkamayalım. Tüm Dünya insanlığı neler oldu size? Nereye, kimlere yardım elini uzattınız? Canlı canlı gömülen insanlığı nasıl olurda görmezden gelebilirsiniz….!”
“Halep’deki insanlık dramını görmezden gelenler; çekin kanlı ellerinizi, geri alın imzanızı!”  Otuz kilometre kare alana sıkıştırılmış Üç Yüzbin insanı acısına acı katarak katletmek,öldürmek…!! Kan ile beslenen vampirlere yakışır..!

Irak’ta ve Suriye’deki Türkmen kardeşlerimiz “soykırım” ile karşı karşıya. İçim kan ağlıyor ,gerçekler balçıkla sıvanmıyor…!

Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 10 Aralık 1948 tarihinde yayımlanan ve kabul edilen insan Hakları Evrensel Bildirisi’ni özetlersek,çelişkiler yumağını da görmüş oluruz !
1- Hangi ulustan olursa olsun insanlar, özgür, eşit ve kardeştir.
2- insanlar ve kişiler hor görülemez. Onlara çeşitli nedenlerle baskı yapılamaz.
3- Özgür yaşamak ve kişilik güvenine sahip olmak herkesin hakkıdır.
4- Kimsenin fikir ve söz özgürlüğüne, rahatına ve mutluluğuna engel olunamaz.
5- Hiç kimse işkenceye, eziyete, insanlık dışı ve onur kırıcı cezalara çarptırılamaz.
6- Hiç kimse keyfi olarak mal ve mülkünden yoksun bırakılamaz.
7- Herkesin, çalışmaya, işini serbestçe seçmeye, adil ve elverişli çalışma koşullarına ve işsizlikten korunmaya hakkı vardır;
8- Anne ve baba, çocuklarına verecekleri eğitim şeklini seçmek hakkına sahiptir.
9- Hiç kimse keyfi olarak tutulamaz, alıkonulamaz veya sürülemez.
10- Her şahsın eğitimden yararlanma hakkı vardır. Eğitim parasızdır. Hiç olmazsa ilk ve temel eğitim bölümlerinde böyle olmalıdır. İlköğretim zorunludur. Teknik ve mesleki öğretimden herkes faydalanmalıdır. Yüksek öğretim, yeteneklerine göre herkese tam eşitlikle açık olmalıdır.

Görüldüğü gibi,Atamızın söylediği “Yurtta sulh, cihanda sulh” parolası, tam da bildirinin özünü yansıtmaktadır.
Türk Ulusu olarak bildiriye aynen uymaktayız.
Tüm uluslar gibi biz de 10 Aralık 1948’de bu bildiriyi imzalayarak kabul ettik. Atamızın söylediği yolda ışık tutan bu bildiri, biz Türkler için kabul edilmeyecek bir şey değildir.
Her 10 Aralık yurdumuzda da insan Hakları Günü olarak kutlanır. Okullarda törenler; radyo, televizyon ve diğer iletişim araçları yoluyla programlar düzenlenir. Tüm bu düşünce, çaba ve çalışmaların amacı, insanların daha iyi yaşama olanaklarına sahip kılınmasıdır. insana, insan olmasının önem ve değerini kavratmak, tüm insanlık içinde sevginin, dostluğun yerleşmesini sağlamaktır.
Hoşça Kalın !Barışın ,dostluğun harmanlandığı ortamda yaşayın !
“Halep’deki yaşanan insanlık dramını unutmayalım. Yardım elimizi uzatarak tüm gözü dönmüşlere” bir ders verelim !”

İsmail ALTOK

 
Etiketler: İNSAN, HAKLARI, “10, ARALIK, 1948”, HALEP, KATLİAMI, TÜRKMENLER
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Bolu
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-2° -
Salı
-
Çarşamba
-1° -
Bolu

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:35
Sabah
08:06
Öğle
13:12
İkindi
15:41
Akşam
18:05
Yatsı
19:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı