301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
17 Ağustos 2015 - Pazartesi 21:50 Bu yazı 3100 kez okundu
 
Gece yarısı oynanan saklambaçların tadına doyum olmaz.
Hatice ALPARSLAN
 
 
O oyun bozanlık etti. Bizler Ahmet abimizi, büyüklerimiz ise evlatlarını çok aradı ama bulamadı.. Onu saklandığı yerden bulup çıkarmaya kimsenin ne gücü yetti ne de gözyaşı...
 
Gece yarısı oynanan saklambaçların tadına doyum olmaz.
 
Gece yarısı oynanan saklambaçların tadına doyum olmaz. Önce, ebe kolay bulamasın diye en kuytu en karanlık yerlere saklanırsınız, sonra da saklandığınız yerde korkudan 3.5 atmaya başlarsınız. Sağınızı solunuzu kontrol etmekten kıpırdanır durur, bu sefer de kendi kendinize çıkarttığınız gürültüden bir daha korkarsınız. Her gördüğünüz karartıyı bir şeye benzetir, kendi kendinize vesvese üretir, ürettiğiniz vesveseye de kendiniz inanırsınız. Artık kıpırdanmalarınız biter, nefes almadan oturmaya başlarsınız. Ebeyi dört gözle beklersiniz ki gelsin de, bir an önce sizi bulup karanlık yerden kurtarsın... Şayet ebenin gelmesi gecikirse yakalanacağınızı bile bile koşup sobelenirsiniz.
 
Korktukları için kızlar genelde birbirine yakın yerlere saklanırdı. Kızların birini buldunuz mu, mantar gibi sağında solunda gizlenmiş diğer kızları da hemen bulurdunuz. Gece yarısı komşuları rahatsız etmeyelim diye, bağırıp çağırmadan sessizce oynamaya çalışır ama bazen de başaramaz çığlığı basardık. Her oyunda oyun zayiatlarımız olurdu. Arada birbirimizle çarpışır, kafalarımızı, ayaklarımızı bir yerlere vurur ama aldırmadan oyuna devam ederdik... Oyun bahane, bir arada ve mutlu olmak şahaneydi sanırım.
 
Çocukken oynadığımız saklambaçlar böyle tatlıydı. Hele hala, dayı, amca, teyze çocukları bir araya geldik mi saklambaçlarımız daha bir keyifli, coşkulu ve kalabalık olurdu. Sanırım en çok ta Ahmet abimle oynadığımız saklambaçlar tatlı ve keyifliydi... Onun ölümünden sonra bütün saklambaçlar hepimiz için tadını yitirdi... O gelince büyük küçük herkesi ayaklandırırdı. Sohbetler, muhabbetler o varken daha başka olurdu... Kimse ona hayır diyemezdi... Tatlı dili, güler yüzüyle annelerimizi de oyuna katardı.. Herkes pür neşe içinde gece yarısına kadar oyun oynardı.
 
En çok, en coşkulu, en keyifli saklambaç oyunlarımızı onun öldüğü sene oynadık sanırım. O, son kez saklandı ve saklandığı yerden de bir daha çıkmadı. Bir kişi oyunda bulunamayınca herkes onu aramaya başlardı ve oyun bozulurdu. O oyun bozanlık etti. Bizler Ahmet abimizi, büyüklerimiz ise evlatlarını çok aradı ama bulamadı.. Onu saklandığı yerden bulup çıkarmaya kimsenin ne gücü yetti ne de gözyaşı... Sonra ki saklambaçlarımızı onsuz oynadık ama gözlerimiz gönüllerimiz yıllarca hep onu aradı.
 
Bizim alamadığımız bütün izinleri, bizim yerimize hep O kopartırdı. Kimse ona hayır diyemezdi. İçten içe bilirlerdi sanki onun gideceğini, ya da O, ben gideceğim beni kırmayın, hadi hep beraber mutlu olalım derdi içten içe kimbilir..
 
20 yaşında Tekirdağ sahillerinde, denizin hırçın dalgalarına kapılıp giderken, geride kalanların dalga dalga sevgilerini yanına almış, yerine de acıyı, kederi, gözyaşını koymuştu..Dalgalar aldığını sağ verir miydi hiç, Onu da vermedi... Gidişiyle köyü yıkıldı, yürekler kor ateşle dağlandı, kanadı ama o dönmedi, dönemedi...
 
Erken ölenler, sanki öleceklerini biliyormuşçasına, yüreklerinde ki bütün sevgiyi, iyiliği, coşkuyu, neşeyi bol bol dağıtırlar...
Giderken de dağıttıklarından kat kat fazlasını alıp giderler... O yüzden onların acıları da izleri de fazladır...
 
Genç ölümlerin bir hikmeti vardır elbette ama geride kalanların bu hikmeti görmeleri çok zordur.. Ölümlerin en acısı evlat acısıdır, hele evlat bir de genç gitmişse acı katmerleşir. O sadece halamın evladı değil, bütün sülalenin evladıydı. Mekânın cennet olsun. Seni özlemle anıyor ve arıyoruz
 
Etiketler: Gece, yarısı, oynanan, saklambaçların, tadına, doyum, olmaz
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Bolu
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-2° -
Salı
-
Çarşamba
-1° -
Bolu

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:35
Sabah
08:06
Öğle
13:12
İkindi
15:41
Akşam
18:05
Yatsı
19:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı