301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
12 Mart 2015 - Perşembe 22:01 Bu yazı 3624 kez okundu
 
Çanakkale içinde tekrar vurdular bizi!
Yusuf Karaca
K.yusuf@geredemiz.com
 
 

Ajansları tararken, bir haber gözüme ilişti. İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Brendan Ward, "Türkiye ve İrlanda'nın tarihleri için Çanakkale'nin özel bir önemi var" dediği yazıyordu.

 İrlanda, Çanakkale…

Ne alaka, diyorsunuz değil mi? Öyle değil işte. Yüzyıl önce İngiliz Ordusu ile Çanakkale’ye gelmişlerdi. Şimdi AKP daveti ile geliyorlar. Dün neye gelmişlerdi?

İşgale…

Şimdi neye geliyorlar?

Ayine…

Yüzyıl önce Çanakkale’de geçselerdi, bu ülkede kiliseler açacaklardı. En az elli bin…

* * *

Çanakkale geçilmedi. Mehmetçiğin iman dolu göğsü, o hayâsız akına geçit vermedi. Ama bugün, dün geçemedikleri Çanakkale’den, tek tek geçiyorlar. Ayinlerini yapıyorlar. Şehitlerin kanları üzerinde, şaraplarını içip, haç çıkartıyorlar. Dahası,  ülkenin dört bir yanına bu iktidar tarafından açılmış on binlerce kiliseleri var.

Yeşilköy’e bizzat devlet tarafından açılıyor. Ne Lozan tanınıyor, ne “karşılılık esası”…

Tıpkı iç siyasette, anayasayı tanımadıkları gibi.

* * *

Dün; Anzaklısı, İrlandalısı, Avusturyalısı, Hindusu, yamyamı “bilmem ne belası” Mehmetçiği boğmaya gelirken, Mehmetçiğin kanında boğulup gitmişlerdi. Bugün onları tekrar çağıran bir iktidar var. Onlar için “mabet” adı altında kiliseler açan iktidar!

Elimizde kala kala bir Çanakkale vardı, Çanakkale ruhu vardı. Ona da bu iktidar, tuz ruhu kattı. Milli ve dini hiçbir şey koymamaya, hepsini bozmaya, çarpıtmaya adeta yemin etmişler.

 Özal, Japonya’ya gittiğinde, Japon başbakan “sizin Çanakkale’niz var. Çocuklarınızı milli yetiştirmeniz için çok önemli. Bizim on Hiroşima ve Nagazaki bedel” dediğinde, Özal hayli şaşırmıştı.

* * *

Ülkelerin milli bütünlüğünde simgesel kodlar vardı. Bu kodlar, o milletin direnç kaynağıdır. Bunlar eğer o milletin elinde alınırsa veya değiştirilirse, geriye millet yerine sürü kalır. Japonlar o atom bombalarını atan ABD’lilere, gelin Nagazaki ve Hiroşima’yı birlikte kutlayalım diyorlar mı?

Oh ne iyi ettiniz de bize atom bombası attınız mı diyorlar?

Çanakkale, haçın hilale yenildiği belde…

Çanakkale, tevhidin teslisi alt ettiği mekân…

Çanakkale, imanın küfrü boğduğu yer…

Çanakkale, bir milletin yeniden diriliş sahnesidir. Yok olmuş imparatorluğun küllerinden yeni bir doğuştur.

* * *

Çanakkale deyip geçilmez.

Bu yılki kutlamaların, tarihinin değiştirilmesi ve 24 Nisan’a çekilmesi de ayrı bir oyundur. Güya sözde Ermeni soykırımı kutlamalarına alternatif oluşturuyorlar. 24 Nisan’a davet edilen ülkelerin hemen hemen çoğu, sözde soykırımı meclislerinde tanımış ülkeler. Hele bu davete Ermenistan’ı bile çağırmak, akıl tutulması olarak dahi açıklanamaz. Olsa olsa bazıları için, kan çekmesidir!

* * *

Ne yazık ki, bu iktidar dini ve milli kodlarımızı bozup değiştirdi. Hem de din diyerek, iman diyerek… Ne din dedikleri İslam, ne de iman dedikleri, Müslüman imanı. Dilleri yerli ama dinleri gerçekten farklı gibi!

En popüler olanlarının başlarındaki örtülerle, kiliselerde mum yakıp dua etmeleri, Papa’ya “hazret” demeleri, Yahudilik ve Hıristiyanlığı “ilahi” addetmeleri, bildiğimiz ve asırlardan beri yaşadığımız iman ve İslam ile alakası olmayan şeyler. 

İslam süslemeli haçtan başka bir şey değil!

* * *

Edirne’de, bir Yahudi için Sinagog açmak, hangi mantığa hizmet acaba?

“Azınlık”, “ecnebi” veya “gayrimüslim” dedin miydi ağzının suyu akan bir zihniyet. Batı bulmuş bunlar gibi komplekslileri, yüz yıl önce elde edemediklerini bir bir talep ediyorlar. Geçemedikleri Çanakkale’yi tekrar geçiyorlar. Halen şehit kemiklerine ve savaşta sıkılan mermilere rastlanılan Çanakkale’de ne topraklar sattılar.

* * *

Ayinler öyle çığırından çıktı ki, her yıl gelenlerin sayıları katlanıyor. Türklerin ziyaretleri neredeyse mümkün değil. Dinler arası diyalog fitnesini Çanakkale’de, damardan veriyorlar. Sahte gözyaşlarıyla hilalin üstüne haç, tevhidin üstüne teslis çekiyorlar.

Çanakkale içinde tekrar vurdular bizi!

Hem de içeriden…

Hem de ruhumuzdan…

Yüz yıl önce bedenlerimize ateş ediyorlardı. Şimdi ruhlarımıza…

Yüz yıl önce; İngiliz, Yunan, İtalyan ve Fransız’la gelmişlerdi. Şimdi yanlarına AKP’yi de alıp gelmişler. 

Yüz yıl önce savaşan bir millet varken, diyalog ve hoşgörü masallarıyla teslim alınan bir millet var.

 

 
Etiketler: Çanakkale, içinde, tekrar, vurdular, bizi
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Bolu
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-2° -
Salı
-
Çarşamba
-1° -
Bolu

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:35
Sabah
08:06
Öğle
13:12
İkindi
15:41
Akşam
18:05
Yatsı
19:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı