301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Haziran 2017 - Çarşamba 00:22 Bu haber 2354 kez okundu
 
Hafız Esat 100 doğum yıldönümünde rahmetle anıyoruz
Gerede ilçesinin yetiştirdiği müstesna Hafız Esat Gerede’yi 100 yılında Şükranla Anıyoruz. Temenni ederdik Gerede’nin ileri gelenleri bu anma konusunu bizden önce düşünsünler ve adına bir program yapsalardı. Maalesef bazıları günün gölgesinde oraya buraya savrulsun dursunlar. Hafız Esat yeni nesil bilmese de 40 yasın üzerindeki Geredeliler bilir ve anarlar.
Yaşam Haberi


Geredemiz Gazetesi olarak bülbül sesli Hafız Esat’ı rahmetle anıyoruz ruhu şad olsun

Rahmetli Hafız Esat’ın Hayat öyküsü kısaca şu sekildedir.

Hafız Esat Gerede (1917-1958) Cumhuriyet Döneminde yetişmiş meşhur ve müstesna hafızlarımızdan biridir.

Hafız Esat, ilçemiz Gerede’nin Ağız ören Güney Köyü’nde 1917 yılında dünyaya gelmiştir.

Çocukluğu köyde kaz, davar, sığır gütmekle geçen Hafız Esat, 7 yaşında köy hocası Abdürrahim Efendi’den Kur’an-ı Kerim öğrenmeye başlar. Ertesi yıl hafızlığa başlayan Esad’ın güzel sesi dinleyenleri etkiler.

Esat; hafız olup düğün, dernek ve toplantılarda Kur’an ve mevlit okumaya başlayınca sesinin ve kıraatinin güzelliği nedeniyle kısa zamanda çevre köy ve kasabalarda ismi duyulup şöhret olur.

Hafız Esat; sesinin, kıraatinin güzelliği ve sosyalliği sayesinde toplum tarafından sevilen ve aranan adamdır. Onsuz cemiyet, düğün, dernek, toplantı düşünülemez. Öyle ki; o olmazsa düğün, dernek ve cemiyetler ertelenir.

Hafız Esat’ın ilerleyip yükselmesinde Tüfekçi Hafız lakabıyla bilinen hoca efendiden ders alması ve bu hocanın feyzinden istifade etmesi etkili olmuştur.

Atları çok seven Hafız Esat, iyi bir at binicisi ve iyi bir cirit oyuncusudur. Düğünlerde seğmen başı olur ve delikanlı başkanlığı yapar. Düğün sonrası ise camiye girip mevlit ve Kur’an okur. Hafız Esat’ın gayet güzel ve ahenkli sesiyle okuduğu mevlit ve Kur’an, dinleyenleri mest ederdi. Sosyal bir insandır, her yönüyle toplumun içinde ve toplumla iç içedir.

Silifke ve Trabzon’da askerliğini tamamlayan Hafız Esat, askerlik dönüşü kısa bir süre Gerede’de köyü olan Ağız ören Güney Köyü’nde kalır. Bir müddet köyde kaldıktan sonra İzmir’e gider. İzmir’de Hoca Ali Rıza Efendi’den Kur’an-ı Kerim talim eder. İzmir’den de Konya’ya geçen Hafız Esat, Konya’da da kısa zamanda sevilen ve aranan bir hafız oluverir. O kadar sevilir ki memleketine bile göndermek istemezler. Neyse ki bir müddet sonra kopardığı izinden sonra köyüne döner.

Bu arada 1944 depremi olur ve bu depremde köydeki evi yıkılır. Kış şartlarına rağmen evini yapar ve ardından da hemen İstanbul’a giden Hafız Esat, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi üzerine imtihana girer ve Sultan Ahmed Camii’ne ikinci imam olarak atanır ve burada da kısa zamanda halkın teveccühüne mazhar olur.

Buradan sonra Cerrah Paşa Camii ve Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’nde imamlık yapar.

Hafız Esat; Kur’an kıraatinin ve sesinin güzelliği sayesinde İstanbul’da da kısa zamanda şöhret olur ve halkın sevgi ve beğenisini kazanır.

Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’nde imamken İstanbul’un fethiyle ilgili bir filmde rol alınca sudan bahanelerle yapılan şikayet sonucu hakkında dava açılınca, buna içerleyen Hafız Esat, istifa eder. İşin aslı anlaşılınca görevine geri çağrılır ancak Hafız Esat, artık imamlığa geri dönmez ve İstanbul’da serbest hafız olarak çalışır.

 

İstanbul’a gittiğinde Saadettin Kaynak tarafından beğenilip, davet alan Hafız Esat, Saadettin Kaynak’tan usûl ve makâm dersleri alır. Aynı zamanda Üsküdar’daki Özbekler tekkesine de devam eden Hafız Esat, burada solfej ustaları ve otoriter hafızlarla meşk eder.

Bestekar Saadettin Kaynak denetiminde Münir Nureddin Selçuk, Neyzen Süleyman Ergüner, Ercüment Batanay’dan makam ve usûl , Şeyh Necmeddin Bey’den tevekkür dersleri alırdı.

Yüksek Anıtlar ve Eserler Müdürlüğüne bağlı yasal bir kurum olan Özbekler Tekkesi, o zamanlar genç müzisyenlerin de uğrak yeridir. Buranın müdavimlerinden biri de genç tıp öğrencisi doktor Alaaddin Yavaşça’dır.

Bayezit Camii imamı Abdurrahman Efendi, Süleymaniye Camii imamı Hasan Akkuş, Hafızlardan Ali Gürses, Hafız Macit Sesigür, Hafız Zeki Altın, Yahya Eskişehirli gibi o zaman İstanbul’da cami imamlığı yapan veya serbest çalışan meşhur hafızlar ve mevlithanlar kendilerine bir cemiyet kurarlar.

Sonradan buraya dahil olan Hafız Esat Gerede, bunların arasından yükselerek İstanbul’un en seçkin, sevilen ve aranan mevlithanlığına erişmiştir.

Çanakkale Şehitleri anısına TRT tarafından düzenlenen bir mevlit programında canlı yayında makamlı olarak okuduğu “Çanakkale Destanı” şiiri Türk halkının büyük beğeni ve takdirini kazanır.

Bundan sonra Türkiye çapında şöhret olan Hafız Esat, Türkiye’nin her tarafından davetler alır. Bu davetler sırasında gittiği yerlerde keşfettiği bazı hafızlarla ilgilenmiş ve onların ilerlemelerine vesile olmuştur. Çanakkaleli Halil İbrahim, Adanalı Kani Karaca, Hacı Bayram Camii imamı Hafız Eyüp, Kocatepe İmamı İsmail Coşar bunlardandır.

Hafız Esat, sesinin güzelliğini ve şöhretini keşfeden Amerikan Kolombiya Plak şirketinin yüksek meblağ para karşılığı teklifini reddeder. Şirketin Kur’an ve kasideleri sadece kendilerine ve TRT’ye okuma şartını Hafız Esat kabul etmez. O halkın istifadesi için dilediği yer ve mekânda radyoda ve mübarek gün ve gecelerde TRT’de canlı yayınlarda okumayı daha uygun gördü.

Hafız Esat’ın kendi özel gayretleri ile oluşturduğu arşivi maalesef çalınarak yok edilmiştir.

Hafız Esat Gerede, yakalandığı böbrek iltihabı hastalığı nedeniyle 14 Haziran 1958 tarihinde İstanbul Cerrahpaşa Hastanesinde Kur’an okuyarak dünya hayatına gözlerini yumar. Cenazesi Gerede’ye getirilir. Sevenleri üzüntü ve gözyaşlarına boğulur. Cenazeye çok kalabalık bir insan kitlesi katılır. Doğduğu yer olan Ağızören Güney Köyüne defnedilir.

Kaynak: Editör: ismail hakkı pehlivan
 
Etiketler: Gerede, ilçesinin, yetiştirdiği, müstesna, Hafız, Esat, Gerede’yi, 100, yılında,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
En Çok Okunanlar
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Bolu
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 21.01.2019
Bugün
-2° -
Salı
-
Çarşamba
-1° -
Bolu

Güncelleme: 21.01.2019
İmsak
06:35
Sabah
08:06
Öğle
13:12
İkindi
15:41
Akşam
18:05
Yatsı
19:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı